Nawigacja

PRZEDSZKOLE

 

   

 

Terapia logopedyczna  -  Halina Humeniuk

 

Do zadań logopedy w naszym przedszkolu należy:

* prowadzenie badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy dzieci;

* diagnozowanie logopedyczne oraz, odpowiednio do jego wyników, udzielanie  pomocy logopedycznej poszczególnym dzieciom, we współpracy z nauczycielami  prowdzącymi zajęcia z dziećmi;

* prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej dla dzieci, w zależności od rozpoznanych potrzeb;

* podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń  komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem dziecka.

 

Kącik logopedyczny dla rodziców

 

Kilka uwag dla mamy i taty zanim ich dziecko zacznie mówić:

  • jeśli to możliwe, proszę karmić dziecko piersią, następnie łyżeczką;
  • jak najwcześniej uczmy picia z kubeczka;
  • pilnujemy, aby dziecko nie ssało kciuka;
  • proszę podawać twarde pokarmy do gryzienia i przeżuwania w momencie wyrzynania się ząbków;
  • dbamy o drożność nosa - oddychamy przez usta;
  • często przytulamy dziecko, śpiewamy i czytamy;
  • mówimy do dziecka wyraźnie, wolno, nie używamy zdrobnień, utrzymujemy kontakt wzrokowy z dzieckiem. 

 

Rozwijając mowę Waszego dziecka pamiętajcie:

  • uczyć go słuchania;
  • gimnastykujcie buzię dziecka;
  • bawcie się z dzieckiem: śpiewajcie, tańczcie, rymujcie;
  • uczcie prostych piosenek i wierszyków – syczcie, gdakajcie,szczekajcie, miałczcie itp.;
  • rysujcie i malujcie z dzieckiem;
  • dmuchajcie i chuchajcie;
  • wymyślajcie proste zagadki;
  • skaczcie, turlajcie się ze swoim dzieckiem;
  • czytajcie i jeszcze raz czytajcie swojemu dziecku.

 

Naturalną okazją do tego, aby pogimnastykować aparat mowy mogą być następujące sytuacje:

  • Kiedy dziecko ziewa nie ganimy je, lecz prosimy, aby ziewnęło jeszcze kilka razy, zasłaniając usta.
  • Gdy na talerzu został ulubiony sos lub rozpuszczone lody-pozwalamy mu wylizać go językiem. To ćwiczenie mniej eleganckie za to bardzo skutecznie gimnastykuje środkową część języka.
  • Jeśli dziecko dostało lizaka proponujemy mu, aby lizało go unosząc czubek języka ku górze.
  • Po śniadaniu smarujemy dziecku wargi miodem, kremem czekoladowym lub mlekiem w proszku i prosimy, aby zlizał je dokładnie jak miś czy kotek.
  • Przy myciu zębów proponujemy dziecku liczenie zębów lub witanie się z nimi w ten sposób, aby czubek języka dotknął każdego zęba osobno.
  • Przy rysowaniu sprawdzamy czy dziecko potrafi narysować kółko (językiem dookoła warg) lub kreseczki (od jednego do drugiego kącika ust).
  • Żucie pokarmów, dmuchanie na talerz z gorącą zupą, chuchanie na zamarznięte dłonie, cmokanie, puszczanie baniek mydlanych, a nawet wystawianie języka to też ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.

 

Innym wesołym sposobem gimnastyki warg i języka może być naśladowanie ruchów zwierząt i przedmiotów np.:

  • Konik jedzie na przejażdżkę. Naśladuj konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.
  • Huśtawka unosi się do góry, a potem wraca na dół. Wysuń język przed zęby i poruszaj nim tak, jakby się huśtał - raz do góry w stronę nosa, raz do dołu w stronę brody.
  • Wysuń obie wargi do przodu, udając ryjek świnki. Następnie połóż na górnej wardze słomkę lub ołówek i spróbuj jak najdłużej utrzymać.
  • Wyobraź sobie, że twój język to żołnierz na defiladzie.  A raz - czubek języka wędruje na górną wargę, na dwa- czubek języka dotyka lewego kącika ust, na trzy- czubek języka na wędruje na dolną wargę, na cztery- czubek języka przesuwamy do prawego kącika ust.
  • Dzieci lubią zjeżdżać na zjeżdżalni, a ty? Spróbuj zrobić zjeżdżalnię dla krasnoludków ze swojego języka. Oprzyj czubek języka za dolnymi zębami i unieś do góry jego środkową część. Musisz bardzo uważać, aby język nie wychodził przed zęby.
  • Młotkiem wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zmienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijane gwoździa.

 

Te przykładowe ćwiczenia można również stosować w domu, ale należy pamiętać, że nie mogą one zastąpić wizyty u logopedy, która jest konieczna w przypadku zauważonych u dzieci wad wymowy.

 

Literatura:

- G. Demel- Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola- WSiP, Warszawa 1978,

- G. Demel- Wady wymowy- Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1979.

 

 

Zachęcam do korzystania z materiałów.

Na początek proponuję trochę pedagogizacji dla Państwa, przy okazji wdrażając Wasze pociechy do pracy. Zachęćmy dzieci do pracy, ćwiczenia logopedyczne wcale nie muszą być nudnesmiley

 

 

10 PRZYKAZAŃ LOGOPEDY

 

 

Portale dla mam, pisma o rodzinie i niezliczone broszury napotykane w przedszkolach oraz przychodniach roją się od porad. Jak je wszystkie spamiętać? Jak wyłapać spośród setek słów to, co najważniejsze? Mam dla Was niezwykłe zestawienie! Poznaj 10 podstawowych zasad, które pomogą Twojemu dziecku pięknie mówić!

 

 

I. Zwróć uwagę na sposób oddychania dziecka lub osoby dorosłej. Wdech i wydech przy spoczynku lub milczeniu powinien się odbywać przez nos. Jeśli przy oddychaniu osoba ma otwartą buzię, powinno Cię to zaniepokoić.

II. By dobrze mówić, trzeba dobrze słyszeć.Jeśli musisz powtarzać polecenia lub prośby wydawane dziecku lub innej osobie, sprawdź, co z jego słuchem. Dobry odbiór komunikatu, prawidłowe funkcjonowanie słuchu, to połowa sukcesu.

III. Mówiąc do dziecka, nie spieszczaj form wyrazów. Tylko prawidłowa wymowa i zachowanie poprawnych form gramatycznych dadzą pożądany efekt w postaci prawidłowej wymowy.

IV. Zwróć uwagę na język, wargi, policzki, podniebienie miękkie i ułożenie zębów. Jeśli masz wątpliwości co do ich ułożenia, wielkości czy ruchliwości, udaj się do specjalisty po konsultacje. To nie boli.

V. Karm dziecko piersią najdłużej, jak się da, najlepiej do pierwszego roku życia. Pokarmy stałe podawaj łyżeczką, a dodatkowe płyny z kubka z dzióbkiem.

VI. Ucz dziecko gryzienia od momentu, gdy tylko zaczniesz podawać pokarmy stałe. Gryzienie marchewki, jabłka, skórki od chleba wpływa na prawidłowe połykanie pokarmów, ułożenie zębów i prawidłowe ruchy języka.

VII. Zrezygnuj ze smoczka. Jest on przyczyną wadliwego zgryzu, infantylnego połykania pokarmów. Jeśli podajesz dziecku do picia soki lub wodę z cukrem, szczególnie w nocy, smoczek dodatkowo przyczynia się do tworzenia próchnicy zębów u dziecka.

VIII. Czytaj dziecku jak najwięcej książek od samego początku, samemu bawiąc się czytaniem. Modeluj głos, zmieniaj intonację. Dziecko w ten sposób nauczy się rozpoznawać różne emocje, zanim samo będzie świadomie ich używać.

IX. Wprowadź do zabawy gimnastykę buzi i języka. Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być nudne! Niech to będzie zabawa dla Ciebie i dziecka. Dodatkowo będzie to czas, jaki spędzacie razem i to już jest sukces. O tym, jak prowadzić gimnastykę, możesz poczytać w innych artykułach.

X. Ćwiczenia wykonujcie systematycznie, wtedy przyniosą oczekiwany efekt. Ćwiczyć można zawsze i wszędzie, nie musi się to odbywać w wyznaczonym, ustalonym czasie. Jest to nawet niewskazane, gdyż dziecko nie powinno traktować takich ćwiczeń jak obowiązku.


 

Od biegania do pisania - film edukacyjny


https://player.vimeo.com/video/268354883?fbclid=IwAR0kaOZ4sVdjwjjI4PaYXUARM50M4dzmsJbQaqech5ZwMKQ9C9j6_ZoJ9PA

 

Rozwój mowy dziecka do 6 roku życia

https://www.youtube.com/watch?v=md2IUxY7FRs


 

Jak motywować dziecko do terapii logopedycznej? |

Twoje dziecko uczęszcza na terapię logopedyczną? Doskonale zdajesz sobie sprawę, że ćwiczenia w gabinecie nie wystarczą, że należałoby utrwalać nowe umiejętności także w domu? Dziecko nie chce z Tobą współpracować tak jak to wygląda w przypadku ćwiczeń z logopedą? Nie poddawaj się!

 

Na początek - ćwiczenia przepony

https://www.youtube.com/watch?v=_9fkjwOGx-Q

 

A teraz  praca buzi i języka

https://www.youtube.com/watch?v=w1VSwHDwwko

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polskiej Cerekwi

    ul. Konarskiego 4
    47-260 Polska Cerekiew
    woj. opolskie
  • +48 077 4802660

Galeria zdjęć