Projekty EFS

Szkoła Na Tak - PG

W ramach Szkoły Na Tak nasze gimnazjum realizowało w roku szkolnym 2007/2008 projekt pt. „Kreowanie własnego wizerunku zawodowego”, który zakładał realizację czterech głównych działań:

1.„Szkolny Ośrodek informacji zawodowej” - budowa bazy danych przez uczniów na temat oferty edukacyjnej z terenu Kędzierzyna-Koźla, Raciborza i okolic (stworzenie prezentacji multimedialnej).

2.„Planowanie kariery zawodowej uczniów” z doradcami zawodowymi:

• Młodzież mogła uruchomić swoją wyobraźnię i samoświadomość oraz nawiązać współpracę w grupie.
  • Zainteresowania w aspekcie wyboru zawodu. Samoocena jako podstawa umiejętności rozpoznawania własnych atutów i ograniczeń.
  • Ułatwienie uczniom dostępu do informacji edukacyjnej i zawodowej – informatory, przewodniki, filmy, ulotki, - poszerzenie edukacyjnych i zawodowych perspektyw uczniów, uświadomienie konieczności i możliwości zmian w zaplanowanej karierze zawodowej, podejmowanie świadomych, trafniejszych decyzji edukacyjnych i zawodowych. Cele działań doradczych – przygotowanie młodzieży do trafnego wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia oraz opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej, wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy uczniów.
  • Rozwijanie umiejętności, poznanie wartości ważnych dla projektowania przyszłości, synteza własnych sukcesów i osiągnięć – ich znaczenie dla budowania pozytywnego obrazu siebie.
  • „Warsztat twórczości” - przedstawienie definicji twórczości - stymulowanie i rozwijanie twórczego myślenia u młodzieży.
  • Poznajemy zawody. Definiowanie ról życiowych.
  • Podstawy komunikacji.

3.„Warsztaty psychologiczno – pedagogiczne”

• Uczniowie zapoznali się czynnikami podejmowania decyzji w wyborze zawodu. Poznali zawody przyszłości jak również ich specyfikę.
  • Rozwijanie umiejętności asertywnych, poznanie praw asertywnych, techniki asertywne, nauka umiejętności asertywnego odmawiania, proszenia, przyznawania się do błędu.
  • Komunikacja interpersonalna – uświadomienie znaczenia precyzyjnego komunikowania się, dostarczenie podstawowych wiadomości na temat komunikacji interpersonalnej, analiza przyczyn zakłóceń w procesie komunikacji, poznawanie i ćwiczenie umiejętności aktywnego słuchania, uświadomienie sobie niewerbalnego porozumiewania się, poznanie i ćwiczenie stosowania komunikatów typu „Ja”.
  • Emocje – nauka rozpoznawania emocji, różnicowanie emocji, wyrażanie pozytywnych i negatywnych uczuć.
  • Radzenie sobie z trudnymi emocjami – złość, gniew. Dostrzeganie negatywnych uczuć i ich wyrażanie, poznawanie umiejętności komunikowania uczuć złości i gniewu, ćwiczenie sposobów radzenia sobie z uczuciami złości i gniewu bez używania przemocy wobec innych.
  • Przemoc – cele: zapoznanie z rodzajami przemocy, rozróżnienie - sprawca (agresor), ofiara, świadek, analiza sytuacji, kiedy stosowana jest przemoc oraz szukanie najlepszych sposobów jej przeciwdziałania, uświadomienie sobie przez uczniów związku pomiędzy przynależnością do grupy, a zachowaniami agresywnymi jej członków.
  • Budowanie własnego wizerunku i poczucia własnej wartości.
  • Radzenie sobie ze stanami przygnębienia, apatii i stresu. Sposoby konstruktywnego i destruktywnego opanowania napięć i nieprzyjemnych stanów emocjonalnych. Wprowadzenie do tematyki uzależnień.
  • Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy.

4.„Wycieczka zawodoznawcza” do zakładu pracy „Piast” w Głogówku - celem wycieczki było zwiedzanie nowoczesnej firmy produkcyjnej na naszym terenie. Efektem było zapoznanie się uczniów z systemem produkcji firmy, systemem pracy w dynamicznie rozwijającej się firmie, możliwością uzyskania zatrudnienia oraz sposobem rekrutacji prowadzonej w firmie, systemem marketingu oraz sprzedaży w firmie, historią oraz misją firmy, sposobem prowadzenia nowoczesnej reklamy firmy).

Odbyły się również dwie wycieczki 3-dniowe do Kudowy Zdrój pod hasłem „Szlakiem ginących zawodów”. Uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. Kopalnię Złota, Muzeum Papiernictwa, Hutę Szkła Artystycznego, Szlak Ginących Zawodów gdzie sami mogli toczyć gliniane wyroby, a dla aktywnego spędzenia czasu skorzystali z „Parku Wodnego’.