Projekty EFS

Szkoła Marzeń

Projekt Szkoła Marzeń realizowany był w szkole podstawowej w roku szkolnym 2005/2006.Celem projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów pochodzących z różnych środowisk społecznych. Został opracowany program: „Z wodą i koniem za pan brat”, który zakładał: naukę jazdy konnej z elementami woltyżerki i hipoterapii oraz zajęcia na krytej pływalni. Uczniowie w ramach realizacji programu „Z wodą i koniem za pan brat” zdobyli umiejętności praktyczne i teoretyczne z zakresu jazdy konnej i pływania. Poznali znaczenia konia w życiu człowieka w naszym regionie dawniej i dziś. Zgromadzili informacje na temat ras koni oraz gatunków zagrożonych wyginięciem. Poznali różnorodne formy uprawiania sportów wodnych. Przygotowali prezentację multimedialną, gazetki szkolne, informatory, albumy, nakręcili film wideo. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły naszym uczniom na racjonalne, bezpieczne i aktywne spędzanie wolnego czasu. Zajęcia z obu dyscyplin pozytywnie wpłynęły na rozwój emocjonalny i fizyczny dzieci oraz spowodowały aktywizację środowiska lokalnego.

Priorytetowymi działaniami była nauka jazdy konnej i woltyżerki z elementami hipoterapii oraz nauka pływania. Zajęcia dla uczniów klas I - III z jazdy konnej odbywały się w Ludowym Klubie Jeździeckim „Lewada” w Zakrzowie, który bezpłatnie udostępnił ujeżdżalnię. Zajęcia były bardzo urozmaicone, ponieważ dzieci nie tylko uczyły się jeździć konno, ale również pogłębiały swoją wiedzę z zakresu opieki nad zwierzętami, budowy konia, rodzajów uprzęży oraz wykonywały różnorodne ćwiczenia usprawniające. Zostały wysoko ocenione przez uczniów i rodziców.

Zajęcia nauki pływania dla klas IV, V i VI zorganizowano na krytej pływalni
w Kędzierzynie – Koźlu. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z wodą. Wielu miało obawy i ze strachem wykonywało ćwiczenia w wodzie. Jednak po kilku zajęciach uczniowie przekonali się, że „strach ma wielkie oczy” i aktywnie zaczęli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych pod kierunkiem trzech instruktorów pływania. W czerwcu wielu uczniów zdało egzamin na kartę pływacką, co uznaliśmy za wielki sukces. Oprócz wyżej wymienionych zajęć w ciągu całego okresu trwania programu „Z wodą i koniem za pan brat” prowadzone były różnorodne działania ujęte w harmonogramie.

W ramach działającego na terenie gminy Forum Liderów Lokalnych został wyodrębniony moduł ,,Oświata w naszej gminie i jej potrzeby" W skład Forum wchodzą dyrektorzy placówek oświatowych. Zostało ono poszerzone o koordynatorów Programu ,,Szkoła Marzeń" i przedstawicieli rodziców. W celu aktywizacji środowiska lokalnego na rzecz edukacji, zostały przeprowadzone prezentacje multimedialne placówek, zwiedzanie placówek oświatowych, wskazanie ich potrzeb w celu poprawy jakości pracy.
Nie tylko uczniowie odnieśli korzyści z przeprowadzonego projektu. Zyskała również szkoła, została wzbogacona baza materialna poprzez zakup komputera, kamery, sprzętu nagłaśniającego i oświetleniowego, a nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w kursach stacjonarnych jak i internetowych.