01 - 09.05.2021
Pierwsze dni maja, to ważne święta dla wszystkich Polaków.
1 maja- Święto Pracy i rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Pierwszego maja obchodzą wszyscy ludzie pracy na całym świecie.
Zaś o północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem UE. Na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Unii Europejskiej. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Dlaczego święto flagi obchodzimy właśnie 2 maja?
Barwy biało-czerwone jako symbol państwa pojawiły się już w 1831. Święto Flagi to okazja, aby dowiedzieć się skąd wzięły się polskie symbole narodowe...
Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja – rocznica uchwalenia Konstytucji
Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone na pamiątkę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, jest okazją do rozmów o patriotyzmie, o symbolach narodowych i o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu.
Celem zajęć jest kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości narodowej u naszych wychowanków oraz utrwalenia znajomości symboli narodowych (godło, barwy narodowe, hymn państwowy).
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, m.in. „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Hej, hej ułani”, „Piechota”.
Nasze wspólne świętowanie niech będzie wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą Polskę. Wierszem, słowem i piosenką wyrażamy najgłębsze uczucia do naszej Ojczyzny, dajmy wyraz podniosłości i powagi tego święta.
Właśnie w takich chwilach czujemy się dumni z naszego kraju i jego pięknej historii. Niech to uczucie w naszych sercach pozostanie na zawsze.
https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/polskie-symbole-narodowe-kolorowanka/
Rozwiąż krzyżówkę:
19 - 23.04.2021
Nasza planeta – wspólne dobro
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.
Zabawa logopedyczna z odrobiną rywalizacji, trening małej motoryki i ćwiczenie logopedyczne, a to wszystko za sprawą słomek, kubeczków i fasoli. Dziś kolejny przykład prostej zabawy niewielkim kosztem.
Zabawa logopedyczna to podstawa udanej terapii i urozmaicenie ćwiczeń aparatu mowy. Do jednego kubka wsypujemy fasolę, a dzieci otrzymują słomki i każde ma swój własny kubeczek. Zabawa polegała na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. Nie jest to takie proste zadanie i wymaga odrobiny ćwiczeń, ale jak zobaczycie na filmie na końcu postu zabawa całkiem fajna. To świetne ćwiczenie aparatu mowy, małej motorki i skupienia uwagi.
12 - 16.04.2021
Zabawy na świeżym powietrzu są super!
DRODZY RODZICE I DZIECI!
Każda okazja jest dobra, by się poruszać, dlatego kiedy dzieci przebywają na podwórku, warto inicjować zabawy, które nie tylko umilą czas i wprawią w dobry nastrój, ale i pozytywnie wpłyną na rozwój prawidłowej postawy dziecka.
Regularna aktywność fizyczna poprawia przemianę materii i krążenie, zwiększa wydolność oddechową, poprawia mineralizację kości, kształtuje prawidłową postawę. Dzięki niej dzieci są zdrowsze i bardziej sprawne.
A oto kilka pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu:
Zabawa 1. Tor przeszkód
Ustaw tor przeszkód – wykorzystaj zarówno naturalne „konstrukcje” (np. drzewa, drabinki czy kałuże), przydadzą się też patyki, kartony i inne przeszkody. Warto postawić na bezpieczeństwo, tj. takie przeszkody, z którymi bliskie spotkanie nie wyrządzi krzywdy. Zadanie jest proste – należy pokonać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie. Jeśli dziecko ma towarzysza zabawy – urządźcie wyścigi. Jeśli nie – mały zawodnik może pokonywać samego siebie. Ty z kolei możesz urozmaicać biegi i podnosić „poprzeczkę” – podskoki na jednej nodze czy stawianie nóg stopa za stopą powinny załatwić sprawę.
Zabawa 2. Poszukiwanie skarbów
Na podwórku ukryty jest skarb - trzeba wyruszyć na wyprawę, by go odszukać. Przydadzą się podpowiedzi (zimno-cieplej-ciepło-goraco), mapy i wskazówki (np. karteczki z podpowiedziami, krótkie zagadki). Tu trzeba podbiec, tu schylić sie pod krzaczek, a tu wspiąć na palce.
Zabawa 3. Gra w klasy
Ta zabawa to klasyk – zna ją chyba każdy. Na chodniku, kredą, rysujemy planszę do gry. Składa się ona z 3 kwadratowych pól ułożonych w pionie (tułów), 2 kwadratowych pól umiejscowionych w poziomie (ręce), jest jeszcze kwadrat (szyja) i na końcu koło, które dzielimy na pół (głowa). Elementy „ludzika” numerujemy - od 1 do 8. Zabawę rozpoczynamy rzucając kamyk na pierwsze pole. Gdy zawodnik trafi, skacze na jednej nodze po wszystkich - kolejno ponumerowanych - polach. Co ważne – na „głowie” wykonuje podskok z obrotem, a w drodze powrotnej musi przykucnąć, by wziąć kamyk. Nadepnięcie linii, nie trafienie kamykiem na odpowiednie pole oznacza skuchę i stratę kolejki.
WIELKANOC 2021
Święta Wielkanocne to radosny czas, który kojarzy się z wiosną, pisankami, kurczakami …
Wielkanocne ozdoby – zrób je samodzielnie!
Wielkanoc tuż-tuż! Warto już teraz pomyśleć o świątecznych dekoracjach. Najlepiej takich wykonanych samodzielnie, w rodzinnym gronie. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy pomysły na wielkanocne prace plastyczne, które mogą stać się ozdobą domu lub upominkiem dla najbliższych.
PRZYBORNIK WIELKANOCY
Potrzebne będą:
Na podanej stronie znajdziesz szablon do wykonania pracy:
https://files.librus.pl/art/21/03/4/Wielkanocne_ozdoby_wykrojnik_pudelko_zajac.pdf
Wykonanie
1.Na kartce z bloku technicznego odrysuj szablon. Następnie go wytnij. Na kolorowej kartce odrysuj drobne elementy do przyklejenia na uszy, pyszczek i łapy - je również wytnij.
2. Zegnij szablon wzdłuż linii. Posmaruj klejem “nachodzące” na siebie elementy i sklej je. Pozwól przybornikowi chwilę wyschnąć, a następnie ozdób go, naklejając elementy z kolorowego papieru oraz rysując pyszczek zająca. Wykorzystaj jako przybornik na biurko lub koszyczek na małe pisanki.
SPOTKANIE Z MUZYKĄ:
Jak już zrobisz zajączka to trochę pośpiewaj i zatańcz do piosenki: Muzolaki - Zając , piosenka na wielkanoc i nie tylko.
Piosenka dostępna na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc
INNE PROPOZYCJE:
http://krokotak.com/2021/03/easter-basket-2/
Mandale na Wielkanoc:
WZORY ZNAJDZIESZ NA STRONIE: https://printmania.online/pl/kolorowanki/mandale-wielkanocne/
KONKURS PLASTYCZNY ,,Najpiękniejsza pisanka wielkanocna”.
Narysujcie proszę , lub stwórzcie z dowolnych materiałów pisankę a następnie wyślijcie na adres mailowy szkoły. Najpiękniejsze prace opublikujemy na stronie.
Mail szkoły: g_polska_cerekiew@wodip.opole.pl
ZABAWY MATEMATYCZNE:Tą i inne pisanki znajdziesz na stronie:https://www.nauczycielskiezacisze.pl/2017/04/wielkanocne-pomoce-cz3-pokoloruj-wg.html
Wszystkim, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszystkim dzieciom i ich rodzicom , życzymy wszystkiego najlepszego: zdrowia, szczęścia i radości. Niech te Święta upłyną w ciepłej, wiosennej a przede wszystkim rodzinnej atmosferze.
21.03.2021
Witaj wiosno!
Oto kilka propozycji spędzania czasu ( piosenki, prace plastyczne,słuchowiska)
Lilie wodne 3D
Do wykonania pracy Lilie wodne 3D potrzebujesz: -kartkę z bloku technicznego A4, -różową bibułę może być w dwóch odcieniach (kwiaty Lili mogą też być z białej bibuły)-do wykonania liści potrzebujesz kawałek zielonej bibuły, a do wykonania środka naszego kwiatu przyda się żółta bibuła. -dodatkowo potrzebujesz 3 odcienie niebieskiej farby lub opcjonalnie dwa i kolor czarny, gąbeczkę do nakładania farby, nożyczki, klej.
Pierwszy etap naszej pracy to pomalowanie za pomocą gąbeczki całej kartki w odcieniach błękitu. Efekt końcowy będzie przypinał taflę wody. Maczamy gąbeczkę w wodzie, wyciskamy jej nadmiar, a następnie maczamy w farbie i stemplujemy w różnych miejscach kartki, aż uzyskamy efekt, który nas zadowolili. To bardzo przyjemny i relaksujący sposób malowania.
Pomalowane kartki zostawiamy do wyschnięcia. Zabieramy się teraz za wycinanie płatków kwiatów. Płatki Lili przypominają podłużny, owalny kształt. Wytnij kilka większych płatków i kilka mniejszych. Możesz użyć różowej bibuły, opcjonalnie białej lub w dwóch odcieniach różu. Z zielonej bibuły wycinany dużego liści.
Aby wykonać środek naszej Lili wycinamy długi pasek z żółtej bibuły o szerokości około 3 cm i długości około 20cm. Następnie nacinamy go co około 1 cm i skręcamy rurki, tak jak na zdjęciu poniżej. W ten sposób zrobimy środek naszego kwiatu.
Liść smarujemy klejem i przyklejamy pierwsze duże płatki naszej Lili. Aby uzyskać efekt 3D należy płatki w dolnej części zagiąć do środka, skleić i dopiero umocować do liścia. Pokazuję to na zdjęciu powyżej. Każdy kolejny płatek przyklejam w podobny sposób uzupełniając wolne przestrzenie. Dzięki temu płatki będą pięknie odstawać ku górze.
W środku wklejamy mniejsze płatki, a na końcu smarujemy środek Lili klejem i wklejamy nasze żółte pręciki. Praca jest już gotowa, na żywo efekt jest jeszcze piękniejszy.
https://youtu.be/VpE-A_sO9c4
https://youtu.be/zn2ihUfMV_M
https://youtu.be/vfRzZRsR6rE
https://youtu.be/wjpKeU9AqsY
https://youtu.be/cb0dNXPEYoc
https://youtu.be/q85x875FfGc
https://youtu.be/q_gx6c-UNz0
https://youtu.be/p69UOcfalkA
https://youtu.be/LIsNWZUA8X4
https://youtu.be/sEN2qcFi1Zc
21 - 22.12.2020
Świąteczna tradycja – choinka
Choinko piękna jak las
choinko, zostań wśród nas.
Niech pachnie Tobą domowy kąt,
życzymy wszystkim Wesołych Świąt!”
Choinka to jeden z najbardziej oczywistych symboli świąt Bożego Narodzenia. Niewielu zdaje sobie sprawę, że w Polsce ten zwyczaj ma zaledwie 200 lat.
Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec i początkowo był kultywowany jedynie w dużych miastach. Na wsi długo dominowała ozdoba ludowa, tak zwana podłaźniczka. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Ozdabiano ją ciasteczkami domowego wypieku, jabłkami, orzechami, a także wykonanymi z papieru czy opłatka ozdobami. Podobnie dekorowano pierwsze choinki.
W kulturze choinka traktowana jest jako symbol życia i odradzania się. Przyniesienie jej do domu miało kiedyś wymiar obrzędowy. Gospodarz domu wybierający się do lasu, żeby „ukraść” choinkę, miał sobie zagwarantować szczęście. Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się w Wigilię rano.
Również ozdoby mają symboliczne znaczenie:
⦁Gwiazda betlejemska umieszczana na szczycie, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
⦁Oświetlenie miało bronić przed ciemnościami i złem.
⦁Jabłka zapewniały zdrowie i urodę, symbolizowały też rajską jabłoń.
⦁Dzwonki przynosić miały dobre nowiny.
⦁Anioły wieszano, aby zapewnić opiekę domownikom.
Oprócz tego na drzewku pojawiały się pierniczki, piórka, wydmuszki, słoma i wiele innych rzeczy, a strojeniem choinki zajmowały się głownie dziewczęta.
Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Choinkę dekoruje się szklanymi bądź plastikowymi bombkami, kolorowymi łańcuchami oraz elektrycznymi lampkami.
Przydatne linki
EduKredka – TRADYCJE ŚWIĄTECZNE – prezentacja dla dzieci z quizem
Choinka, bajka Andersena – posłuchaj
Choinka – kartka świąteczna
7 najdziwniejszych choinek
Interaktywne ubieranie choinki
Piosenka „Choinka piękna jak las”
Fabryka bombek choinkowych
Interaktywne ubieranie choinki
ŚWIĄTECZNY CZAS … CZAS… GDY DOBRO W SERCU NOSI KAŻDY Z NAS
Zapraszamy do wysłuchania piosenek, które wprowadzą nas w cudowną atmosferę świąt.
Czas, świąteczny czas
Święta – magiczny czas
Pastorałka od serca do ucha
Już blisko kolęda
Kto wie czy za rogiem
Ding dong, spadł już śnieg
Piosenki świąteczne
Była noc- pastorałka dla dzieci
Największy gazda
Orszak Świętego Mikołaja
Margaret – Coraz bliżej Święta
Jest taki dzień – Czerwone Gitary
Moi drodzy w tym tygodniu rozpoczyna się przerwa świąteczna a potem ferie zimowe. O czym powinniście wtedy pamiętać ?
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
Bezpieczne ferie zimowe: https://www.youtube.com/watch?v=jld0yUCSA24
14 - 18.12.2020
Już za kilka dni Święta! Warto pomyśleć o udekorowaniu choinki!!!
Na świątecznej choince koniecznie powinny zawisnąć kolorowe ozdoby z papieru. Takie ozdoby są niezwykle efektowne, kosztują niewiele, a ich wykonanie nie zajmie Wam zbyt wiele czasu. A ile radości sprawi widok choinki z własnoręcznie zrobionymi dekoracjami!
Wiszące aniołki z papieru
Będziesz potrzebować:
– biały blok rysunkowy lub techniczny
– nożyczki, ołówek, cyrkiel, linijka, taśma klejąca lub klej
– nitka
Wykonanie:
Jeśli chcecie zrobić wiszącego aniołka z papieru, musicie najpierw zrobić sztywną formę, od której później będziecie odrysowywać kolejne aniołki.
1. Na bloku technicznym kreślicie półkole
2. Następnie linią prostą łączycie to półkole
3. Na środku płaskiej części- szkicujecie głowę aniołka
4. Dalej: na osobnej kartce szkicujecie skrzydełka aniołka
5. Gdy szablon jest gotowy- wycinacie i zaczynacie odrysowywać kolejne aniołki
6. Następnie łapiecie paluszkami za ostre końce półkola i próbujecie nakładać jedno ramię na drugie, tak by powstał stożek
7. Sklejacie nałożone na siebie elementy
8. Doklejacie skrzydełka
9. Doczepiacie nitkę i… GOTOWE!
Pomysły na ozdoby choinkowe, które możecie przygotować samodzielnie w domu lub z dziećmi.
Tradycyjny łańcuch z papieru
Łańcuch z bibuły
Papierowe zawieszki i bombki
Inne propozycje : https://www.jaskoweklimaty.pl/ozdoby-choinkowe-ktore-mozesz-zrobic-z-dzieckiem/
11.12.2020
Gniotek- mój przyjaciel na stres.
Jak zrobić gniotka z mąki?
Wszelkiego rodzaju zabawy dotykowe oddziałujące na dziecięce zmysły dostarczając wiele radości. Dlatego warto zrobić samodzielnie własnego gniotka. Zgniatanie balona wypełnionego mąką lub ryżem świetnie odstresowuje i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje relaksując i wprawiając w dobry nastrój.
Do wykonania gniotka potrzebujecie:
Balon
butelkę 500 ml,
mąką ziemniaczaną lub ryż,
lejek, słomkę lub wykałaczkę,
włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi
czarny marker.
Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.
Udanej zabawy:)
09.12.2020
Rodzina, ach rodzina…
Czym jest dla Was rodzina? Rodzina to wspólne posiłki przy stole. Rodzina to tradycje, zwyczaje, wspólne świętowanie (urodziny, Boże Narodzenie, Wielkanoc czy wakacje). Rodzina to także wspólne rozmowy i wspólne rozwiązywanie problemów. Rodzina jest czymś najcenniejszym co mamy. Jest miłością, szczerością, tolerancją, a także szacunkiem i odpowiedzialnością.
Czas spędzony z rodziną wzmacnia więzi oraz pomaga się zrelaksować. Zapomnijcie więc na chwilę o laptopach, tabletach czy komórkach! Chwyćcie za rękę waszych bliskich i po prostu pójdźcie na spacer. Zagrajcie w planszówki, karty, statki, „Państwa - miasta". Odkryjcie radość z bycia razem z rodziną. Mamy dla Was kilka propozycji na spędzenie wspólnie czasu.
Możecie wykonać drzewo genealogiczne. Wasza kreatywność i wiedza rodziców o Waszych korzeniach dadzą doskonały efekt.
Drzewo genealogiczne rodziny to graficzny sposób przedstawienia powiązań rodzinnych. Możecie wykorzystać poniższe wzory lub stworzyć swoje własne
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/drzewo-genealogiczne/#
https://i2.wp.com/eduzabawy.com/wp-content/uploads/2017/10/drzewo-genealogiczne1.jpg?w=592&ssl=1
https://i2.wp.com/eduzabawy.com/wp-content/uploads/2017/10/drzewo-genealogiczne2.jpg?w=467&ssl=1
https://i0.wp.com/eduzabawy.com/wp-content/uploads/2017/10/drzewo-genealogiczne3.jpg?w=600&ssl=1
https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2019/03/drzeworamkikolor.jpg
A może wolicie rysować. Stwórzcie portret swojej rodziny-„Ja i mija rodzina” (technika dowolna).
Zbliżają się święta. To doskonała okazja, żeby wspólnie z najbliższymi wykonać ozdoby świąteczne. Mogą to być łańcuchy na choinkę lub na przykład zimowy lampion.
Do tej pracy potrzebne będą:
Instrukcję wykonania lampionu znajdziecie na filmie poniżej. Jest to na tyle piękna i efektowna praca, że będzie doskonałą dekoracją w domu.https://www.youtube.com/watch?v=o4tFbkKZxDM&feature=emb_logo
04.12.2020
Barbórka- Grudniowe Tradycje
Św. Barbara, aut. Rudolf Riedel, 1987, linoryt
Święta Barbara, jest męczennicą, patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Dlaczego stała się patronką górników? Przecież według górniczych przesądów, kobieta pod ziemią przynosi pecha… Według legendy, krótko po tym kiedy Święta Barbara została ścięta z powodu przejścia z pogaństwa na chrześcijaństwo, jej ojca, który doniósł na męczennicę, raził piorun. Źródła mówią, że tym sposobem Barbara została patronką narażonych na wybuchy,
w tym i górników.
Zgodnie z tradycją figura świętej Barbary znajduje się w górniczych kościołach, a także w cechowniach, czy tradycyjnych domach, gdzie mieszkają górnicze rodziny. W dniu 4 grudnia, kiedy obchodzona jest Barbórka, zobaczyć można poranne pochody górników ubranych
w odświętne mundury z górniczą orkiestrą na czele (można ich poznać po czapkach
z czerwonymi piórami). Maszerują po ulicach miast, po osiedlach i niejednokrotnie budzą tych, którzy lubią sobie pospać. Dla górników jest to dzień wolny od pracy, więc mają oni czas na świętowanie albo też odbieranie odznaczeń, czy też nagród, które w ten dzień są rozdawane najbardziej zasłużonym przedstawicielom tego zawodu.
Obraz Pawła Wróbla „Orkiestra górnicza”, 1983 r.
W regionie znana jest też tradycja górniczych biesiad tzw. Spotkania Gwarków, powszechnie zwane karczmami, które organizowane są zwykle w okresie „okołobarbórkowym” lub w dzień 4 grudnia. Ich nieodzownym elementem jest wspólna biesiada, a także górniczy mundur, czapka z pióropuszem i śpiewy (również górniczego hymnu). Podczas spotkania odbywa się także tzw. skok przez skórę, czyli przyjęcie młodego górnika do górniczej braci. Takie swoiste mianowanie na górnika. Na tę uroczystość mają wstęp wyłącznie mężczyźni.
Tradycyjnie – zabawą, w której biorą udział tylko kobiety jest Babski Comber.To jednak „impreza” organizowana w innym okresie, bo w tzw. ostatki, czyli ostatnie dni przed Wielkim Postem.
Mundur górnika i czako (nakrycie głowy), to także swoisty symbol tego zawodu. Zwyczaj noszenia takiego stroju wprowadzono w XVIII wieku na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Skok ekonomiczny tych terenów wiązał się z napływem ludności z innych regionów. Mundur stał się wtedy swoistym zacieśnieniem górniczych więzi. Krój munduru, który znamy obecnie, wprowadzono w 1983 roku.
Nieodłącznym elementem górniczego munduru jest szpada. Ta stanowi jednak honorowe odznaczenie. W założeniu otrzymuje się ją jako szlachetne wyróżnienie za sumienną pracę.
Co ciekawe, osobie, która dopuści się czynu plamiącego honor górnika, może zostać ona odebrana.
Górnicy posiadają także swoje barwy – kolor czarny i zielony. Rozszyfrowanie ich znaczenia jest dosyć proste. Czarny symbolizuje ziemię, natomiast zielony, jest kolorem natury.
Przy okazji świętowania Barbórki warto wspomnieć także o wierzeniach górniczych. Tutaj raz jeszcze powraca postać, którą większość z nas pamięta jeszcze z przedszkola.
Mowa o Skarbniku, lub Skarbku. Wedle podań owe duchy zamieszkują podziemia strzegąc w nich drogocennych kruszców i skarbów. Nasz podziemny duch mógł przyjmować różne postacie – konia, myszy, pająka, psa oraz oczywiście człowieka. W dłoni dzierżył laskę sztygarską. Czasem widywano go z fajką. Kiedy zażądał ognia, trzeba było go podać na łopacie lub trzonku kilofa, w przeciwnym razie mógł urwać górnikowi rękę. Czasem Skarbnik pomagał górnikom. Kiedy przybierał postać myszy uciekających w stronę szybu, ostrzegał górników przed niebezpieczeństwem. Podziemny duch był raczej milczącą istotą. Inaczej było w Zagłębiu Dąbrowskim. Tutejszy Skarbnik był bardziej życzliwy dla górników. Często pierwszy ich pozdrawiał, a jeżeli karał, to sprawiedliwie.
Skarbnik, wkładca kopalni – bajka
Ciekawą tradycją związaną z górnictwem, którą warto przytoczyć jest pozdrowienie. Większość mieszkańców zapewne wie, że górnicy raczej nie mówią sobie pod ziemią „dzień dobry”. Częściej używają sformułowania „Szczęść Boże”.
W związku z powyższym, „Szczęść Boże” wszystkim świętującym górnikom.
29.11.2020
Kim naprawdę jest Święty Mikołaj?
Święty Mikołaj, to tak naprawdę Mikołaj z Miry. Pochodził z miasta leżącego na terenie obecnej Turcji. Źródła podają, że żył on na przełomie III i IV wieku. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny, a w dodatku był jedynakiem. Mógł więc pozwolić sobie na luksusowe życie. Wolał jednak wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową pomagając biednym i potrzebującym. Był osobą wyjątkowo pobożną i wrażliwą na cierpienie innych ludzi. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, który bez namysłu postanowił rozdać potrzebującym. Jego troskliwość i dobre serce sprawiły, że został biskupem Miry. Zmarł w połowie IV wieku, 6 grudnia.
Byliście grzeczni???? Mikołaj jedzie już do Was
Czekając na Mikołajki pośpiewajcie razem z rodzicami :
Kochany Panie Mikołaju. https://www.youtube.com/watch?v=dGoDevu18SM&app=desktop
A Mikołaj pędzi https://www.youtube.com/watch?v=6Bhq9tAk3Oc
To Mikołaj, to Mikołaj https://www.youtube.com/watch?v=544uvoKQiMo
RODZINNE OPOWIASTKI O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU
http://sp77poznan.pl/wp-content/uploads/2018/01/RodzinneOpowiastkiSwietyMikolaj.pdf
Poczytajcie historyjki o świętym Mikołaju napisane przez dzieci , może sami stworzycie swoje ……..
A teraz czas na „ Mikołajkowe origami”:
Jak zrobić czapkę św. Mikołaja krok po kroku ?
Jak złożyć Mikołaja z papieru?
https://www.youtube.com/watch?v=EOhSKYCRXIo
Mikołajek - Origami modułowe
https://www.youtube.com/watch?v=YfkqRsiiJ88
A może odkodujesz Mikołaja????
http://www.kreatywniewdomu.pl/2018/12/odkoduj-mikoaja.html
Kolorowe dyktando graficzne – Mikołaj – odkoduj obrazek
http://bystredziecko.pl/kolorowe-dyktando-graficzne-mikolaj-odkoduj-obrazek-matematyka/
26.11.2020
Do zabawy potrzebujesz:
Kartkę z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, temperę lub akrylową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka).
Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą.
Na czarnej kartce możemy teraz pisać i odtwarzać różne wzory, litery i cyferki za pomocą drewnianego patyczka, drewnianej końcówki pędzla czy patyczka do uszu. Każdy wzór możemy łatwo zamalować ponownie czarną farba i tworzyć nowe litery i napisy.
Do zabawy potrzebujesz:
Kartkę z bloku technicznego, kolorowe kredki świecowe lub pastele olejne, czarną farbę plakatową, temperę lub akrylową, szeroki pędzelek i patyczek drewniany ( patyczek do uszu lub można też użyć końcówki pędzelka).
Kartkę należy zamalować kredkami lub pastelami pasek obok paska na różne kolory. Gdy cała kartka będzie pokryta kolorowymi paskami szerokości około 1-2cm, zamalowujmy całość czarną farbą. Ważne, aby użyć gęstej farby nie rozcieńczonej wodą.
Na czarnej kartce możemy teraz pisać i odtwarzać różne wzory, litery i cyferki za pomocą drewnianego patyczka, drewnianej końcówki pędzla czy patyczka do uszu. Każdy wzór możemy łatwo zamalować ponownie czarną farba i tworzyć nowe litery i napisy.
W taki sam sposób można narysować piękne obrazki i wysuszyć je. Powodzenia!
Przypominamy także kilka sprawdzonych pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem:
Zimno, ciepło, gorąco– chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował “skarb” daje wskazówki, stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy– w tej zabawie im więcej uczestników, tym lepiej. Jedna osoba, nazywana Babą-Jagą, stoi w pewnej odległości od pozostałych odwrócona tyłem lub z zakrytymi oczami i wypowiada słowa: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, w czasie których gracze biegną w jej kierunku. Gdy skończy mówić, odsłania oczy lub odwraca się do uczestników, a ci nieruchomieją – nie mogą się poruszać, mówić i śmiać się. Baba Jaga stara się ich rozśmieszać. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić na linię startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem w zabawie jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje jej miejsce.
Kalambury– w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
Zabawy ruchowe w domu
Wystarczy odrobina taśmy i podłoga ?
https://www.youtube.com/watch?v=YwFY1K2vsZY
23.11.2020
25 listopada - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Prawdopodobnie w każdym dziecięcym pokoju mieszka pluszowy miś. Nie każdy jednak wie, że pierwsza maskotka powstała prawie 120 lat temu w Ameryce (w 1902 roku). Spójrz na poniższe ilustracje. Czy znasz tych bohaterów?
Spróbuj dopasować obrazek do nazwy:
Obejrzyj filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=olhyqBX_SvA&feature=emb_logo
Jeśli masz pomysł na nową maskotkę – misia, to zaprojektuj jedynego, unikatowego misia z bibuły.
Potrzebne materiały:
Wykonanie:
Wytnij z bibuły kształt misia i przyklej do kratki. Ozdób kokardkami, dorysuj oczy, buzię.
Na koniec nazwij swojego misia.
Możesz również skorzystać z gotowych rysunków misia i pokolorować je (pliki do druku poniżej):
https://eduzabawy.com/kolorowanki-do-drukowania/dzien-misia/
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/misie/
A może znasz jakiś wierszyk o misiu? Oto wiersz Wandy Chotomskiej „Sen Niedźwiedzia”:
Założył niedźwiedź
piżamę burą,
przykrył się ciepłą
niedźwiedzią skórą
i słodko śpi.
Śnią mu się teraz
lipy pachnące,
zioła na łące,
pszczoły brzęczące,
miód mu się śni.
Spróbuj sam ułożyć wierszyk lub piosenkę o misiu lub niedźwiedziu. Powodzenia!
22.11.2020
TRADYCJE ANDRZEJKOWE
W listopadową ciemną noc,
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc,
mówiły mi o Tobie…
Andrzejki to czas wróżb tradycyjnie odprawianych w przeddzień imienin św. Andrzeja, stąd też nazwa tego zwyczaju. Według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła aura tajemniczości. Wierzono, że otwierają się wtedy wrota przyszłości uchylając rąbka tajemnic, szczególnie dotyczących miłości ... Dziewczęta wróżyły sobie w Wigilię św. Andrzeja, a chłopcy kilka dni wcześniej na tzw. Katarzynki.
Wróżby andrzejkowe – Lanie wosku
Niektóre interpretacje powstałych symboli:
zwierzę domowe – stabilizacja,
dzikie zwierzę – przygoda,
samochód, samolot – podróż,
pieniądz – bogactwo,
kołyska – nowy członek rodziny,
jabłko – sukces,
gniazdo – przyjadą goście,
maska – uważaj na fałszywego przyjaciela,
żółw – dobra rada,
gwiazda – dobra nowina,
góra – sporo kłopotów,
serce – nowa miłość,
klucz – staniesz przed sporym wyzwaniem,
żaba – spokojny rok,
motyl – czeka cię dużo zmian.
JabłkoOryginalna wróżba polega na tym, że obierasz jabłko tak, by zachować jak najdłuższą skórkę. Następnie rzucasz ją za siebie, a inicjały, które przypominapo wylądowaniu, wskazują na twojego ukochanego.
Buty
Oryginalnie ustawianie kapci i butów w kierunku drzwi, mówi o tym, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż w tym roku. W przypadku zabaw z dziećmi możecie zmodyfikować wróżbę w ustawianie butów i próbować przewidzieć kto pierwszynp. urośnie najwięcej centymetrów (wtedy tylko dziecięce obuwie wchodzi w grę, bo wiadomo, że rodzice już nie urosną) lub kto pierwszy będzie mógł otworzyć prezent spod choinki w Wigilię.
Możesz zrobić zdjęcie z twojego wieczoru andrzejkowego i przyślij je na adres:
g_polska_cerekiew@wodip.opole.pl
19.11.2020
Zabawy z piankoliną
Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, zachęcą Was dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. W ten sposób poznacie nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie Was od telewizora czy komputera ?
Przepis:Przepis na Piankolinę jest bardzo łatwy:
1 kg mąki ziemniaczanej1 opakowanie pianki do golenia odrobinę płynu do mycia naczyń (najlepiej białego lub bezbarwnego)Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu.
Pokoloruj zdjęcie według zaproponowanego kodu kolorystycznego
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-1.jpg
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-2.jpg
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-3.jpg
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-4.jpg
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-5.jpg
http://serwer2021172.home.pl/psp17/wp-content/uploads/2020/05/kolorowanka-6.jpg
17.11.2020
Jak możemy pomóc ptakom przetrwać nadchodzącą zimę?
Przeczytaj wierszyk: Ptasia stołówka
Przyleciała chuda wrona
i stado wróbelków.
Stuku, puku w okieneczko
pod rzędem sopelków.
Mamo, mamo, daj mi kaszy,
okruszków, słoninki.
Zrobię zaraz stołóweczkę
dla ptasiej rodzinki.
Już za oknem jest wesoło,
a dziobków stukanie
mówi: stuk, puk,
dziękujemy i tobie i mamie.
JAK ZROBIĆ KARMNIK DLA PTAKÓW? Poproś rodziców, aby pomogli tobie zrobić prosty karmnik.
https://www.youtube.com/watch?v=1OAAs_0abg4
https://www.youtube.com/watch?v=b7t7NC3luMI
https://www.youtube.com/watch?v=vzeKp3eHXy4
Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków:
Karta pracy1.
Odczytaj zaszyfrowane nazwy ptaków , które odlatują na zimę do ciepłych krajów. Nazwy otrzymasz z liter pozostałych po wykreśleniu słowa ptaki.
PTAKIJASKÓŁKAPTAKISKOWRONEKPTAKISŁOWIKPTAKIBOCIAN
…………………………………………………………………………………
Karta pracy nr 2 Z rozsypanki wyrazowej ułóż zdania i przepisz je starannie.
chłód dokucza głód.
ptakom Zimą i
im przetrwać zimę. Pomóżmy
Do nasypiemy karmnika
kaszy, słonecznika. lub nasion
Miłej zabawy !!!!!!!
13.11.2020
Dzień Św. Marcina
Dzień Świętego Marcina –Święto patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy- Marcina z Tours. Marcin z Tours urodził się na Węgrzech i tam jest obchodzone jego święto, ale 8 i 9 listopada. We Francji, gdzie był biskupemoraz w Niemczech i Austrii święto marcińskie świętuje się 11 listopada.
W Poznaniu w Dniu św. Marcina na odbywa się festyn pod nazwą „Imieniny ulicy "W tym dniu ulicą przechodzi pochód na czele ze świętym Marcinem. Tradycyjnie w Dniu św. Marcina w całej Polsce jada się rogale świętomarcińskieoraz gęsinę.
Wiele szkół i przedszkoli w Europie "Dnia św. Marcina" organizuje pochód z samodzielnie wykonanymi przez uczniów i rodziców lampionami. Przy dźwiękach orkiestry, śpiewając okolicznościowe piosenki.
Zachęcamy Was do obejrzenia pochodów z różnych krajów
Austria https://www.youtube.com/watch?v=Is41wba1sl8
Niemcy https://www.youtube.com/watch?v=h0tck0QCLOM
Zachęcamy, również do wykonania lampionów oto kilka inspiracji:
https://www.youtube.com/watch?v=Tc9NrkqkroM
https://www.youtube.com/watch?v=qm8ptRyjYt8
https://www.youtube.com/watch?v=w3hmPY6RcZs
https://www.youtube.com/watch?v=tLmnogOC1Mk
10.11.2020
11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości
Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii naszego państwo, gdyż Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, będące symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo.
Z tej okazji obejrzyj filmik pt. „Polak Mały”:
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
Sprawdź się i rozwiąż test wiedzy o Polska:
https://wordwall.net/resource/1729569/quiz-wiedzy-o-polsce
Zachęcamy Was do wykonania prac plastycznych przedstawiających symbole narodowe (np. kotyliony, godło lub flaga) za pomocą różnych technik. Zdjęcie gotowej pracy prześlijcie na adres mailowy szkoły: g_polska_cerekiew@wodip.opole.pl
POLSKIE SYMBOLE NARODOWE
Propozycje spędzania czasu wolnego dla uczniów w ramach zajęć świetlicowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie ;-).
boisko https://www.youtube.com/watch?v=hW9BqsKSIug
stół do piłkarzyków https://www.youtube.com/watch?v=JPT-5zG59uA
https://www.youtube.com/watch?v=QXpR2vgN0g4
https://www.youtube.com/watch?v=6IhSs1oirHM
https://www.youtube.com/watch?v=2IP6YB4FGr4
kółko krzyżyk
państwa- miasta https://miastodzieci.pl/wp-content/uploads/2020/03/panstwamiasta1.pdf
statki https://www.youtube.com/watch?v=1yXcreIIqA4
labirynt https://www.youtube.com/watch?v=hVJ8NxIzhgo
Bukiet kwiatów dla mamy https://miastodzieci.pl/kolorowanki/bukiet-kwiatow-dla-mamy/
Laurka do kolorowania (druk)
https://miastodzieci.pl/czytelnia/kolorowanki-edukacyjne-nauka-i-zabawa/
https://www.e-kolorowanki.eu/wiosna-kolorowanki/
https://www.youtube.com/watch?v=Vkiw9i_mQSo
https://www.youtube.com/watch?v=wbtauENJlzg