Harmonogram, zasady przeprowadzenia i podstawowe wytyczne obowiązujące podczas egzaminu ósmoklasisty w dniach 16-18 czerwca 2020
|
W szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym |
W terminie głównym |
1. język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00 2. matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00 3. język obcy nowożytny – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00
|
W terminie dodatkowym |
1. język polski – 7 lipca 2020 r. (wtorek) 2. matematyka – 8 lipca 2020 r. (środa) – godz. 9:00 3. język obcy nowożytny – 9 lipca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00 |
Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone do 31 lipca. Szkoły otrzymają wtedy również zaświadczenia.
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Do egzaminu ósmoklasisty przystępują: uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
Uczeń może wybrać tylko ten język obcy nowożytny, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów
obowiązkowych, tj.:
Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin odbywa się w kwietniu, natomiast w tym roku ze względu na zagrożenie koronawirusem przesunięty został na czerwiec. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w lipcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
(na podstawie wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego).