Dzień humanisty

Pierwsza godzina zabawy została poświęcona na zaprezentowanie inscenizacji wierszy Jana Brzechwy. Zobaczono przede wszystkim „Kaczkę-dziwaczkę”, ciekawie przedstawiono dni z wiersza „Tydzień” , a piątoklasiści rozbawili publiczność, wcielając się w rolę bohaterów  wiersza pt.„Kwoka”. Dzięki młodym aktorom przez chwilę można było poczuć się również jak na straganie, usłyszeć „chrząszcza brzmiącego w trzcinie” czy przenieść się za pomocą siedmiomilowych butów do różnych ciekawych miejsc.  Nie pominięto również znanego wiersza „Entliczek-pentliczek” z bardzo lubianym przez dzieci robaczkiem.  Zadziwiała scenografia i ciekawe stroje samodzielnie wykonane przez uczniów. Wszystkim bardzo się podobały występy, które przeniosły wszystkich na chwilę do wesołego świata Jana Brzechwy i przede wszystkim ukazały kreatywność i rozmaite talenty uczniów klas IV-VI.

Druga godzina poświęcona była na różne konkurencje. Ta część pozwoliła na integrację nastolatków z dwóch różnych szkół, gdyż w każdej drużynie znaleźli się i uczniowie ze szkoły w Polskiej Cerekwi, i z Wronina. Najbardziej podobała się rudna, w której uczniowie na podstawie fragmentów wysłuchanych audiobooków musieli wskazać  tytuł książki. Wiele emocji dostarczyła zabawa nazwana: „Kto kim jest”, podczas której drużyna musiała odgadnąć, jaką znaną osobistość wylosował kapitan.  Interesujące okazały się rebusy ortograficzne i zadania poświęcone mitologicznym frazeologizmom. Nie było przegranych drużyn, każda klasa otrzymała upominek.

Większość uczestników oceniła Dzień Humanisty na 6. Taka forma zdobywania wiedzy młodym ludziom bardzo przypadła do gustu.