Teatralny marzec

W marcu br. w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii wszystkie klasy PSP w Polskiej Cerekwi wzięły udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Dzieci usłyszały krótką historię „narodzin lalki” oraz poznały podstawowe zasady pantomimy. Najciekawsza okazała się jednak lekcja, w trakcie której uczniowie mogli włożyć na siebie maski i odegrać w nich różne scenki. Po zajęciach  młodzi widzowie obejrzeli sztukę „35 maja” w adaptacji Maliny Prześlugi. Zachwycały kostiumy aktorów, maski i nietypowe rozwiązania, które miały na celu ukazać świat na opak. Sztuka śmieszyła, a uczniowie przekonali się, że tego typu teatr może być fascynujący i pewnie nieraz będą chcieli zobaczyć widowisko, w którym lalki i maski zajmują ważne miejsce.

Kolejny spektakl klasy IV-VI zobaczyły 10 marca w kinie „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu. Sceniczna opowieść pt. „W krainie mitów” Narodowego Teatru Edukacji przybliżyła uczniom wiedzę na temat przeszłości. Młody widz przekonał się, że warto wykazywać się odwagą, pracowitością i wzajemnym szacunkiem. Przypomniane zostały związki frazeologiczne takie jak: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, syzyfowa praca, puszka Pandory. Po przedstawieniu uczniowie mogli wziąć udział w kalamburach prowadzonych przez aktorów. Sztuka uczyła i bawiła. Z pewnością zostanie na długo zapamiętana.

Uczniowie klas 1-3 w kinie „Chemik” zobaczyli „Jasia i Małgosię” Jakuba i Wilhelma Grimmów. Historia została opowiedziana żywym, uwspółcześnionym językiem, a pełne dynamiki dialogi sprawiły, że sceny grozy przeplatały się z sytuacjami pełnymi humoru. Czas spędzony z bohaterami inscenizacji  nie był dla nikogo czasem straconym, sztuka została bardzo ciepło przyjęta przez młodych, ale bardzo wymagających widzów.