Dzień Humanisty

Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony.[…]
Piękna i bardzo młoda jest Filo-Sofija
I sprzymierzona z nią poezja w służbie Dobrego.

Czesław Miłosz, „Zaklęcie”

Czwartek 28 listopada 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Polskiej Cerekwi ogłoszono Dniem Humanisty. Do udziału w obchodach zaproszono uczniów wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej we Wroninie. Dziewięćdziesięcioro dzieci tego dnia mogło sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu przedmiotów wchodzących do kanonu nauk humanistycznych.

W związku z rokiem Tuwima na samym początku zostały przedstawione scenki dotyczące wierszy tego poety. Zachwycał Murzynek Bambo, rozśmieszył dziadek, który chodził rzepkę oglądać co dzień. Nie zabrakło również szukającego swoich okularów pana Hilarego i wiecznie marzącego Dyzia Marzyciela. Kolejny raz „abecadło z pieca spadło”, a radio składające się z ptaków zgromadziło liczną rzeszę słuchaczy. Uczniowie wykazali się niesamowitą inwencją twórczą, bardzo dobrze wczuli się w role odgrywanych przez siebie postaci, a kostiumy i scenografia zasłużyły na brawa.

W dalszej części z ogromnym zaangażowaniem podzieleni na grupy uczniowie rozwiązywali krzyżówki związane m.in. z postaciami biblijnymi, autorami powieści, polskimi królami i literaturą.  Wielu emocji dostarczyła konkurencja, w trakcie której uczniowie rozwiązywali rebusy. Odgadnięte hasła zwierały wyrazy z trudnością ortograficzną. Najciekawszym zadaniem okazała się jednak sztafeta słownikowa. Dzieci szukały w słownikach takich pojęć jak: socjologia, filologia, humanizm, filozofia. W encyklopediitrzeba było znaleźć nazwiska wielu wybitnych humanistów. Należało wykazać się szybkością iznajomością alfabetu. Uczniowie doskonale się bawili, biegając między drużyną a słownikami i kibicując sobie wzajemnie. Mogli przede wszystkim udoskonalić swoją umiejętność pracy ze słownikami i encyklopedią.

Dzień Humanisty uczniowie szkół z Polskiej Cerekwi i Wronina uczniowie będą wspominać jako czas doskonałej zabawy, ale zapamiętają z pewnością wiele informacji, które pojawiły się w trakcie licznych konkurencji.

Zdjęcia z imprezy w naszej galerii.