Wycieczka do Oświęcimia

W dniu 14 listopada uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w poruszającej lekcji historii podczas wycieczki do miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau celem zwiedzenia terenów i obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Wyprawa do miejsca pamięci ofiar holocaustu rozpoczęła się wcześnie rano. Trzecioklasiści z dużą uwagą wysłuchali opowiadań przewodników na temat historii obozu, codziennego życia więźniów i zmagania się z okrutną obozową rzeczywistością. Mieli okazję obejrzeć muzealne eksponaty z czasów funkcjonowania obozu oraz zwiedzić bloki i baraki, w których mieszkali więźniowie. Pod Ścianą Śmierci zapalono znicz i chwilą ciszy uczczono pamięć tysięcy ofiar nazistowskiej zagłady.

Wycieczka do Oświęcimia wzbudziła wiele emocji i ku przestrodze słów umieszczonych na ścianie jednego z obozowych baraków „Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na ponowne jej przeżycie” pozostawiła ślad w świadomości młodzieży.