Nawigacja

Projekty EFS

Przyjazna Szkoła

         

               

                             

     Projekt Przyjazna Szkoła realizowany był w roku szkolnym 2007/2008 przez społeczność szkolną naszego gimnazjum. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.


Projekt miał na celu wyrównywać szanse edukacyjne młodzieży, jednocześnie motywując ją do kontynuowania nauki. Przybliżyć szkołę społeczeństwu, jako miejsce integracji społecznej, wykorzystując przy tym zajęcia pozalekcyjne z młodzieżą.

W ramach Przyjaznej Szkoły realizowaliśmy stworzony przez nas projekt „Dobre kino dla każdego”. Głównym założeniem tego projektu było powstanie szkolnego DKF, w ramach, którego regularnie odbywały się projekcje filmów połączone z dyskusją na ich temat. Odbyła się również wycieczka do kina.


     Kolejnym działaniem w tym projekcie były zajęcia z filmowania mające na celu stworzenie przez uczniów pracy artystycznej na wybrany temat. Film ten jest również po części dokumentacją pracy nad projektem. 

   Innymi działaniami w ramach projektu były kursy e-learningowe dla nauczycieli i uczniów, między innymi właśnie ze sztuki filmowej oraz na temat roli szkoły i młodzieży w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego, szkoły jako miejsca integracji społecznej czy wolontariatu. Wszystkie kursy kończyły się uzyskaniem certyfikatu.

Dodatkowo wspólnie z uczniami stworzyliśmy tzw. Mapę Aktywności podmiotów funkcjonujących na naszym terenie w celu wyłonienia potencjalnych organizacji partnerskich do współtworzenia podobnych przedsięwzięć. 

  Opracowany został również konspekt zajęć o społeczeństwie obywatelskim i roli młodzieży w tworzeniu tego społeczeństwa, współtworzony przez uczniów dla własnego środowiska w sposób dla nich zrozumiały, w oparciu o doświadczenia zdobyte przy realizacji projektu i z materiałami stworzonymi w jego trakcie. W ramach tych działań szkoła nabrała zupełnie innego, nowego znaczenia , a młodzież uczestnicząca w projekcie będzie aktywnie budować nowoczesne społeczeństwo informacyjne, jednocześnie ucząc się interaktywnych postaw, w szczególności postaw obywatelskich.

Uwieńczeniem projektu było opracowanie przez zaangażowanych nauczycieli i uczniów projektu na dowolny temat w partnerstwie z organizacją bądź organizacjami pozarządowymi. 

   Dzięki realizacji projektu, szkoła zwiększyła swoją rolę w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Praktyczne ujęcie tematyki społeczeństwa obywatelskiego i ekonomii społecznej, poruszanych podczas zajęć pozalekcyjnych reżyserowanych przez młodzież, przybliżyła im znaczenie wspólnoty lokalnej – „małej ojczyzny”, jak i rolę każdego człowieka w jej tworzeniu, na każdym etapie jego rozwoju. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt ze środowiskiem organizacji pozarządowych, biznesu i samorządu, który stał się praktyczną lekcją wiedzy o społeczeństwie. Jednocześnie zapoznanie się uczniów z funkcjonowaniem trzeciego sektora (NGO) pozwoliło na zwiększenie wiedzy na jego temat, co może zaowocować ocenieniem go jako potencjalnego atrakcyjnego przyszłego miejsca pracy. 

Ze środków finansowych otrzymanych na realizacje projektu szkoła zakupiła sprzęt niezbędny do pracy szkolnego DKF, tj. ekran oraz sprzęt nagłaśniający, a także zestaw filmów oraz materiały potrzebne na zajęcia pozalekcyjne z filmowania. Otrzymaliśmy również kamerę oraz oprogramowanie niezbędne do korzystania z platformy elektronicznej.

     W wyniku realizacji projektu Przyjazna Szkoła, dzięki dodatkowym zajęciom pozalekcyjnym, uzupełniliśmy ofertę edukacyjną dla uczniów, starając się motywować do pracy również uczniów, którym nauka sprawia kłopoty, dając im do dyspozycji nowoczesne narzędzia, wyrównując tym samym ich szanse w zdobywaniu wiedzy, oraz do rozwijania swoich zainteresowań.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polskiej Cerekwi

    ul. Konarskiego 4
    47-260 Polska Cerekiew
    woj. opolskie
  • +48 077 4802660

Galeria zdjęć